Vaj susami – Olio di sesamo 100% I PASTER

 • 100% I PASTER
 • I PRESUAR NE TE FTOHTË PA PERDORIM TE TRETESVE
 • SUPLEMENT I DIETES

I pasur me omega 3, 6, vitamina, 8 aminoacide thelbësore për shëndetin e trurit, është një vaj i jashtëzakonshëm për të gjithë trupin, një aleat i vërtetë i shëndetit dhe bukurisë sonë.

250 ml

Dyqani fizik: Rruga Bardhyl 5 Tiran

L 1.500

Produkt i disponueshem

 • Përshkrimi dhe përdorimi
 • Përbërësit

Përshkrimi dhe përdorimi

Vaj susami:

 • 100% I PASTER
 • I PRESUAR NE TE FTOHTË PA PERDORIM TE TRETESVE
 • SUPLEMENT I DIETES

Vaji i susamit është i pasur me acid oleik dhe acid linoleik, burim i acideve yndyrore esenciale omega 3 dhe 6.
Fara e susamit është burim i kripërave të shumta minerale si hekuri, fosfori, magnezi, bakri, acidi silicik dhe mbi të gjitha kalciumi si dhe elementë të tjerë gjurmë.
Prania e fortë e kalciumit dhe e këtyre mineraleve e bëjnë atë një suplement të mirë për fëmijët në rritje dhe të moshuarit për të parandaluar sëmundje të tilla si osteoporoza.
Përmban vitamina të çmuara me një prevalencë të vitaminave A, E dhe grupit B (B1, B2, B3).
Së fundi, ai përmban tetë aminoacide thelbësore që janë të rëndësishme për trurin dhe kjo duket të jetë një nga arsyet që çojnë në përdorimin e vajit të susamit në mjekësinë Ayurvedic për masazhimin e kokës duke përfshirë edhe vetë flokët.
Vaji i susamit përdoret si një anti-inflamator për parandalimin dhe mirëqenien e lëkurës.
Gjithashtu ka veti antivirale dhe antibakteriale që e bëjnë atë një ilaç të fuqishëm kundër patogjenëve që mund të sulmojnë epidermën dhe të shkaktojnë infeksione veçanërisht të natyrës mykotike si në rastin e streptokokut dhe stafilokokut.
Stabiliteti i vajit është shumë i lartë falë pranisë së tre antioksidantë natyralë: sesamola, sesamolin dhe sesamoli; kjo mundëson ruajtjen edhe në temperaturën e dhomës pa rrezikuar prishjen tipike të shumë vajrave bimore si vaji i lirit, i cili duhet të mbahet në frigorifer.
Prania e antioksidantëve, përveçse promovon jetëgjatësinë, lufton plakjen dhe radikalet e lira, ndihmon në reduktimin e zbokthit, rregullimin e akneve dhe forcimin e lëkurës së fytyrës dhe trupit.

PËRDORIMI I BRENDSHËM / I JASHTËM

Vaj susami – Mënyra e përdorimit: 
Rekomandohet të merrni 1 deri në 2 lugë vaj në ditë duke e përdorur atë të papërpunuar për të ruajtur të gjitha vetitë e tij, veçanërisht integrimin e acideve yndyrore esenciale.
kuzhinë gjen perdorim tek perimet, sallatat, rizoto etnike ose makaronat.

Dyqani fizik: Rruga Bardhyl 5 Tiran

.

.

 • PURO AL 100%
 • PRESSATO A FREDDO SENZA USO DI SOLVENTI
 • INTEGRATORE ALIMENTARE

Integratore alimentare a base di Olio di semi di Sesamo che può risultare utile per un’azione ricostituente. Contiene naturalmente acidi grassi insaturi fra cui acido oleico e acido linoleico. Un olio ricco di acidi grassi, sali minerali e mucillagini.

Ha proprietà emollienti, lenitive e rassodanti su viso e corpo. Applicato come contorno occhi ritarda la formazione delle rughe e dona allo sguardo un aspetto fresco e riposato. Sui capelli svolge un’azione nutriente e lucidante. Indicato per ogni tipologia di massaggio.

USO INTERNO/ ESTERNO

Note:
Non superare la dose giornaliera consigliata. Tenere lontano dalla portata dei bambini di età inferiore ai 3 anni. Gli integratori alimentari non vanno intesi come sostituti di una dieta varia ed equilibrata e di uno stile di vita sano.

Non contiene: Solventi

Referenca NAOL20

Vaji i farës së susamit (Sesamum indicum L.) 100% i shtypur në ftohtë pa përdorur tretës.

error: Content is protected !!