Gjalpë Shea – KARITE’ BIO – 100% i pastër

 • Marrë me presim të ftohtë
 • 100% e pastër dhe BIO 
 • Për fytyrën dhe trupin
 • Kundër strijave

50 ml

Dyqani fizik: Rruga Bardhyl 5 Tiran

L 1.670

Produkt i disponueshem

 • Përshkrimi dhe përdorimi
 • Përbërësit

Përshkrimi dhe përdorimi

Gjalpë shea –  100% organik i pastër

I përftuar nga presimi i ftohtë e farave, gjalpi shea është veçanërisht i pasur me acide yndyrore dhe vitamina që mbrojnë dhe i japin shkëlqim lëkurës duke e bërë atë të butë me ndjesi kadifeje.

Gjalpë Shea është i përdorur që nga kohërat e lashta për vetitë e tij ushqyese dhe kundër plakjes, është i përshtatshëm si për lëkurën e re ashtu edhe për lëkurën më të pjekur.
Aleat i çmuar kozmetik, është ideal si për fytyrën ashtu edhe për trupin; Falë vetive të tij elastike, është veçanërisht i përshtatshëm për parandalimin e strijave, ndërsa veprimi ushqyes e bën atë një produkt të shkëlqyer në rast plasjeje apo acarimi edhe për lëkurën më delikate.

Këtu janë disa këshilla se si të përdorni Gjalpë Shea:

Krem kundër rrudhave dhe konturit të syve – Aplikoni një sasi të vogël produkti në të gjithë fytyrën në mbrëmje për të rivendosur tonin dhe hidratimin e lëkurës, veçanërisht përgjatë konturit të syve dhe buzëve, duke masazhuar butësisht derisa të përthithet plotësisht.
Maskë hidratuese për fytyrën – Për të rikthyer hidratimin dhe butësinë e lëkurës, shpërndani një sasi të bollshme produkti në fytyrë dhe lëreni të veprojë për rreth 20 minuta, përpara se ta hiqni me ujë të nxehtë ose me një leckë pambuku të lagur dhe të ngrohtë.
Krem trupi hidratues dhe qetësues – Gjalpi Shea gjithashtu ka veti qetësuese dhe qetësuese. E përhapur në trup menjëherë pas dushit ose në këmbë pas depilimit, e bën lëkurën të butë dhe ndihmon në qetësimin dhe zbutjen e shqetësimit të heqjes së qimeve. Përdoret perfekt edhe si krem ​​pas rroje.
Kundër herpesit dhe akneve – Vetitë qetësuese të këtij produkti janë perfekte për lehtësimin e lëkurës së irrituar ose lëkurës së prirur ndaj dermatitit, puçrrave dhe herpesit. Aplikoni një sasi të vogël çdo ditë në zonën e prekur dhe masazhoni butësisht.
Kundër strijave dhe shenjave – Gjalpi Shea nxit prodhimin e kolagjenit, i cili e bën lëkurën të zhdërvjellët. Nëse keni strija, plagë ose jeni shtatzënë dhe dëshironi të përpiqeni të zvogëloni formimin e tyre, aplikoni një sasi të vogël çdo ditë në zonën e prekur ose në bark.
Krem për duar, këmbë dhe thonjtë – Për të mbrojtur duart nga i ftohti ose për të rikthyer hidratimin dhe butësinë e lëkurës së thembrave, aplikoni një arrë çdo natë para se të flini dhe masazhoni shumë mirë derisa të përthithet plotësisht. Për të shmangur yndyrën e shtratit, mund të vishni doreza ose çorape të buta pambuku.
Për të porsalindurin – Gjalpi Shea mund të përdoret gjithashtu në vend të kremit për ndërrimin e pelenave për të shmangur acarimin ose për të bërë një masazh të dobishëm në bark.
Për rrezitje dhe kundër djegieve nga dielli – Ky gjalpë përmban acid cinamik, i cili ndihmon në mbrojtjen e lëkurës nga rrezet ultraviolet. Ndihmon gjithashtu për të qetësuar skuqjen dhe djegiet, dhe mund të përdoret si pas diellit ose për të ndihmuar në shërimin e djegieve të vogla.
Mbështillni për flokët e dëmtuar dhe kundër zbokthit – Aplikoni një pullë gjalpë në flokët e dëmtuar dhe lëreni të veprojë për rreth gjysmë ore, duke e mbështjellë me një leckë të ngrohtë dhe më pas lajeni me një shampo të butë. Nëse keni probleme me zbokthin, përqendrohuni te skalpi dhe rrënjët tuaja.
Zëvendësues i xhelit të flokëve – Për t’i mbajtur flokët e shkurtër me stil ose për t’i dhënë definicion kaçurrelave, aplikoni një sasi të vogël në flokë të lagur dhe më pas thajeni me një tharëse flokësh jo shumë të nxehtë.
Përbërës deodorant i bërë vetë – Ju mund të shtoni gjalpë shea në niseshte dhe sodë buke për të bërë një deodorant të shkëlqyeshëm tërësisht natyral në shtëpi.

Dyqani fizik: Rruga Bardhyl 5 Tiran

Gjalpë Shea

           

Shënim:
Testuar dermatologjikisht Nuk është testuar në kafshë – Nikel testuar

Nuk përmban:
PARFUMET SINTETIKE, PARABENET DHE DERIVATET E NAFTES

.

.

Burro di Karitè puro 100% Bio

Ottenuto mediante spremitura a freddo dei semi, il burro di karitè è particolarmente ricco di acidi grassi e vitamine che proteggono e donano luminosità alla pelle rendendola morbida e vellutata. Utilizzato fin dall’antichità per le sue proprietà nutritive e antietà, è adatto sia alle pelli giovani che a quelle più mature. Prezioso alleato cosmetico, è ideale sia per il viso che per il corpo; grazie alle proprietà elasticizzanti è particolarmente indicato per prevenire le smagliature, mentre l’azione nutritiva lo rende un ottimo prodotto in caso di screpolature o irritazioni anche per le pelli più delicate.

Ecco alcuni consigli su come utilizzarlo:

 • Crema antirughe e contorno occhi – Applica alla sera una piccola quantità di prodotto su tutto il viso per restituire tono e idratazione alla pelle, in particolare lungo il contorno occhi e il contorno labbra, massaggiando delicatamente fino a completo assorbimento.
 • Maschera idratante per il viso – Per restituire idratazione e morbidezza alla pelle, spalma sul viso una noce abbondante di prodotto e lasciala in posa per circa 20 minuti, prima di rimuoverla con acqua calda oppure con un panno di cotone inumidito e caldo.
 • Crema idratante e lenitiva per il corpo – Il burro di karitè ha anche proprietà lenitive e calmanti. Spalmato sul corpo subito dopo la doccia oppure sulle gambe dopo la ceretta, rende la pelle morbida e aiuta a calmare e a lenire i fastidi della depilazione. È perfetto anche usato come crema dopobarba.
 • Contro herpes e acne – Le proprietà calmanti di questo prodotto sono perfette per dare sollievo alla pelle del viso irritata oppure soggetta a dermatiti, brufoli ed herpes. Applicane una piccola quantità tutti i giorni sulla zona interessata e massaggia delicatamente.
 • Contro smagliature e cicatrici – Il burro di karitè favorisce la produzione del collagene, che rende elastica la pelle. Se hai smagliature, cicatrici oppure sei in gravidanza e vuoi cercare di ridurne la formazione, applicane una piccola quantità ogni giorno sulla zona interessata oppure sul pancione.
 • Crema mani, piedi e unghie – Per proteggere le mani dal freddo oppure per restituire idratazione e morbidezza alla pelle dei talloni, applicane una noce ogni sera prima di andare a dormire e massaggia molto bene fino a completo assorbimento. Per evitare di ungere il letto, puoi indossare dei guanti o dei calzini di cotone morbido.
 • Per il neonato – Il burro di karitè può essere usato anche al posto della crema per il cambio del pannolino per evitare irritazioni oppure per fare un massaggio benefico sul pancino.
 • Per l’abbronzatura e contro le scottature – Questo burro contiene acido cinnamico, che aiuta a proteggere la pelle dai raggi ultravioletti. Inoltre aiuta a lenire gli arrossamenti e le ustioni, e può essere usato come doposole oppure per favorire la guarigione di piccole scottature.
 • Impacco per capelli danneggiati e contro la forfora – Applica una noce di burro sui capelli sfibrati e lascia in posa circa mezz’ora, avvolgendoli in un panno caldo, poi lavali con uno shampoo delicato. Se hai problemi di forfora, invece, concentrati sul cuoio capelluto e sulle radici.
 • Sostitutivo del gel per capelli – Per tenere in piega i capelli corti oppure per dare definizione ai ricci, applicane una minima quantità sui capelli umidi e poi asciuga con phon non troppo caldo.
 • Ingrediente per deodorante autoprodotto – Puoi aggiungere il burro di karitè all’amido di mas e al bicarbonato per fare un ottimo deodorante completamente naturale in casa.

Note:
Dermatologicamente testato Non testato su animali (Reg. 1223/2009) Nichel tested

Non contiene:
PROFUMI SINTETICI, PARABENI E DERIVATI DAL PETROLIO

Kodi referues NABK01

Gjalp Shea * Përbërësit organikë

error: Content is protected !!