TEA TREE OIL – Vaj esencial i Melaleuca Alternifolia

 • Antibiotik me spektër të gjerë,
 • antibakterial,
 • Antiviral
 • Antifungal
 • Antiseptik
 • Mukolitike 
 • Antiparazitar
 • Pesticid

10 ml

Dyqani fizik: Rruga Bardhyl 5 Tiran

L 1.050

Produkt i disponueshem

 • Përshkrimi dhe përdorimi
 • Përbërësit

Përshkrimi dhe përdorimi

TEA TREE OIL:

 • Antiseptik për lezionet e akneve, plaget prerese djegiet, pickimet e insekteve, herpesin, mykozën e lëkurës dhe thonjve, për problemet e zbokthit dhe si ilaç për dermatitin seborrheik, për trajtimin e plagëve të kancerit dhe gingivitit dhe për trajtimin e vaginitit candida. Për përdorim në mukozë, vaji i pemës së çajit duhet të jetë gjithmonë i holluar në vaj vegjetal.
 • Antibiotik, antibakterial, antiviral dhe antimykotik me spektër të gjerë. Për përdorim të brendshëm, 2 pika në një lugë çaji mjaltë rekomandohen, për të luftuar infeksionet e traktit respirator, përgjegjës për faringjitin dhe bajamet, por edhe për temperaturën, bronkitin, të ftohtin, dhimbjet e fytit, cistitin, kandidozën dhe herpesin. Për përdorim topikal përdoret kundër mykut të lëkurës dhe mykut të thonjve, si antiviral për herpesin dhe lythat. Vaji i pemës së çajit mund të përdoret si një antibiotik natyral për plagët e infektuara, plagët, djegiet dhe piorrenë.
 • Mukolitik: avujt e tij lehtësojnë frymëmarrjen dhe luftojnë sindromat e gripit të karakterizuara nga prania e mukusit dhe gëlbazës. Nëse inhalohet, ka një veprim fluidifikues dhe ekspektorant në rrugët e frymëmarrjes dhe si të gjithë vajrat balsamik, vepron në hundën e bllokuar dhe në sekrecionet e tepërta bronkiale.
 • Anti-inflamator: duke mos qenë irritues, vaji i pemës së çajit rekomandohet për përdorim lokal në zona veçanërisht delikate si mukozat e gojës, vagina dhe anusi.
  Në këto inde të buta, përveç kryerjes së një aktiviteti antiseptik, ndihmon në lehtësimin e inflamacionit në rast acarimi, gingiviti, plagë, leukore, djegie dhe kruajtje, çarje, është i dobishëm edhe kundër absceseve dentare. Për këtë lloj aplikimi, kërkohet dorëzimi i xhelit të pastër aloe.
 • Antiparazitar: vaji i pemës së çajit përdoret si një ilaç efektiv kundër infektimit të morrave tek të rriturit dhe fëmijët dhe kundër parazitëve të kafshëve.
  Nuk përmban tretësMënyra e përdorimit
  Disa pika në pjesën e prekur, masazhoni butësisht derisa të përthithet. Për përdorim dushi, përzieni ne uje 20 pika esencë me një lugë gjelle vaj bajame të ëmbël për ta bërë përzierjen të shpërndahet në ujë me një tretës për vajrat esencialë. 2 pika në një lugë çaji me vaj bajame të ëmbël, 2/3 herë në ditë.Për përdorim të brendshëm, 2 pika në një lugë çaji mjaltë indikohen për të luftuar infeksionet e traktit respirator përgjegjës për faringjitin dhe bajamet, por edhe për temperaturën, bronkitin, të ftohtin, dhimbjet e fytit, cistitin, kandidiazën dhe herpesin.
 • Lehtëson dhimbjen e veshit: Përzieni 1 pikë vaj peme çaji me 1 lugë çaji vaj ulliri. Hidheni përzierjen në vesh dhe më pas hiqeni duke e përkulur kokën.
  E dobishme në rast të otitit bakterial dhe viral.
  Shenim:
  Mbajeni mundësisht larg fëmijëve nën moshen tre vjeç.Mos e tejkaloni dozën e rekomanduar ditore. Suplementet nuk synojnë te zëvendësojne një dietë të larmishme dhe një mënyrë jetese të shëndetshme. Mos e perdorni produktin ashtu siç është nëse nuk është holluar siç duhet. Shmangni kontaktin me sytë dhe mukozën.

Dyqani fizik: Rruga Bardhyl 5 Tiran

.

.

DERMATOLOGIA: Ascessi, acne, piede d’atleta, vesciche, ustioni, erpete labiale, forfora, herpes, punture di insetto, pelle untuosa, esantemi (dermatite da pannolino), macchie, verruche, porri, ferite (infette).

SISTEMA RESPIRATORIO: Asma, bronchite, catarro, tosse, sinusite, tubercolosi, pertosse.

SISTEMA UROGENITALE: Stomatite aftosa, vaginite, cistite, prurito.

SISTEMA IMMUNITARIO: Raffreddore, febbre, influenza, malattie infettive come varicella.

Allevia mal d’orecchi: mescolate 1 goccia di olio di tea tree con 1 cucchiaino di olio d’oliva. Lasciate cadere la miscela nell’orecchio e poi rimuovete inclinando la testa.
Utile in caso di otiti batteriche e virale.

Non contiene: Solventi

TEA TREE OIL – Referenca NAOE54

Melaleuca alternifolia (distiluar në një rrymë avulli uji)

error: Content is protected !!