O.E WINTERGREEN – Vaj esencial

  • Analgjezik dhe relaksues
  • Astma, kollë, ftohje, grip
  • Antibakterial dhe antiviral
  • Dhimbje muskulore, artrit dhe reumatizëm

10 ml

Dyqani fizik: Rruga Bardhyl 5 Tiran

L 1.070

Produkt i disponueshem

  • Përshkrimi dhe përdorimi
  • Përbërësit

Përshkrimi dhe përdorimi

Dhimbje shpine – Vaj esencial WINTERGREEN :

Vaj esencial WINTERGREEN është një produkt që mund të gjendet në shumicën e produkteve Ayurvedic dhe balsamike për trajtimin e dhimbjeve të muskujve dhe kyçeve.
Për këto arsye shpesh perdoret me një vaj tjetër, si vaj kokosi ose bajame, për të masazhuar pjesët e dhimbshme: rezultatet do të jenë të jashtëzakonshme.

1. Ka veti analgjezike dhe shkakton relaksim
I përhapur në pjesën e dhimbshme të trupit, vaji esencial Wintergreen (i përdorur gjithmonë i holluar në një vaj vegjetal, asnjëherë i pastër) përthithet nga lëkura dhe shkakton një efekt anestezik, falë pranisë së metilen salicilatit.

Prandaj indikohet për dhimbjet muskulare, reumatizmale dhe artritike, si dhe për trajtimin e dhimbjeve kronike, si dhimbjet e qafës.

Duke pasur një efekt ngrohës, ai gjithashtu rrit qarkullimin e gjakut në zonë dhe sjell ngrohtësi. Në të njëjtën kohë, është në gjendje të lehtësojë dhimbjen falë aftësisë për të relaksuar tensionet në pjesën e prekur.

2. Lehtëson spazmat
Vaji esencial Wintergreen është në gjendje të reduktojë spazmat qofshin ato respiratore, muskulare, tretëse apo nervore. Prandaj është në gjendje të veprojë pozitivisht në çdo kongjestion, probleme të frymëmarrjes, si astma, kollë spazmatike, ngërçe, çrregullime të traktit tretës dhe çrregullime të ndryshme të sistemit nervor.

3. Lehtëson ftohjet dhe gripin
Gjethet e Gaultheria përmbajnë një substancë që ka veti të ngjashme me ato të aspirinës dhe ndihmojnë në reduktimin e efekteve të dhimbjes dhe kongjestionit, por edhe në uljen natyrale të temperaturës. Për shembull, një mënyrë e mirë për të hapur rrugët e frymëmarrjes dhe për të hequr qafe ftohjen është përzierja e disa pikave të vajit esencial Wintergreen me vaj kokosi dhe masazhi në gjoks dhe shpinë. Bëhet një pomadë e fuqishme balsamike.

4. Ka veti antibakteriale dhe antivirale
Vaji esencial i Gaultheria ka veti të forta antibakteriale dhe antivirale, të aftë për të eliminuar armiqtë e mundshëm të rrezikshëm për shëndetin tonë. Disa pika vaj esencial në makinë larëse ose pjatalarëse së bashku me detergjentin mund të kenë një efekt dezinfektues dhe të eliminojnë aromat e pakëndshme.

5. Lehtëson tretjen
Vaji Wintergreen ndihmon në rritjen e prodhimit të lëngjeve gastrike, të cilat lehtësojnë tretjen.

Gjithashtu gëzon veti diuretike, të aftë për të rritur prodhimin e urinës: kjo karakteristikë ju lejon të mbani të pastër traktin tretës dhe të reduktoni ënjtjen e barkut.

Duke pasur veti antispazmatike bëhet një aleat i mirë në rast të vjelljes.

Përsëri, mënyra më e sigurt për ta përdorur është ta përzieni me një vaj vegjetal dhe ta masazhoni në bark, stomak dhe pjesën e poshtme të shpinës, për të lehtësuar çrregullimet e tretjes, ngërçet dhe dhimbjet.

6. Lehtëson lodhjen dhe jep energji
Amerikanët vendas kanë përdorur gjethe dimërore për shekuj me radhë për të përmirësuar qëndrueshmërinë fizike gjatë aktivitetit fizik. Kjo bimë është në gjendje, në fakt, të përmirësojë kapacitetin e frymëmarrjes dhe të eliminojë prodhimin e mukusit dhe inflamacionin.

Për të lehtësuar lodhjen mund të bëni një masazh me disa pika vaj esencial në vaj masazhi në qafë, gjoks dhe kyçet e dorës. Bërë në mbrëmje, ndihmon gjithashtu për të nxitur gjumin.

I vendosur në një difuzor, përveçse çliron hundën e mbytur, ju lejon të rifitoni përqendrimin dhe energjinë.

Është gjithashtu i shkëlqyeshëm për këmbët dhe këmbët e lodhura, pas aktivitetit fizik intensiv ose për ata që kalojnë shumë orë në ditë në këmbë. Ajo jep lehtësim pothuajse të menjëhershëm.

Mënyra e përdorimit
Duke pasur parasysh shkallën e lartë të toksicitetit, nuk është i përshtatshëm për përdorim të brendshëm.

Nga jashtë, mund të përdoret gjithmonë i holluar në një vaj bartës vegjetal. Mjaftojnë 3-5 pika në 100 ml vaj (ose në difuzer). Për të lehtësuar çdo reaksion të lëkurës, mund të shtohen 3-5 pika vaj esencial livando. Përpara se ta përhapni në zona të mëdha, provojeni në një pjesë të vogël të krahut: në disa njerëz më të ndjeshëm mund të shkaktojë djegie apo edhe dhimbje. Edhe në masazh, është mirë të mos e teproni dhe të mos e përdorni më shumë se 2-3 herë në ditë.

Kundërindikimet

Duhet të përdoret gjithmonë në lëkurë të paprekur, asnjëherë nëse ka plagë, gërvishtje ose lezione të hapura. Është mirë që të mos e përhapni pranë syve dhe hundës.
Për më tepër, nuk është i përshtatshëm për fëmijët, kafshët shtëpiake dhe gratë shtatzëna dhe gjidhënëse.
Tek njerëzit me ndjeshmëri ndaj metilen salicilatit mund të shkaktojë reaksione alergjike.

Naturopati rekomandon: provoni përzierjen e masazhit kundër dhimbjeve të kokës
Ky vaj esencial indikohet edhe për luftimin e dhimbjeve të kokës. Këtu është një zgjidhje e shpejtë për t’u përgatitur dhe përdorur për një masazh të dobishëm.

Ju duhet:

10 pika vaj esencial menteje
5 pika vaj esencial wintergreen
5 pika vaj esencial xhenxhefili
50 ml vaj argani pa aromë
një kavanoz qelqi me kapak

Hidhni vajrat në kavanoz dhe përziejini mirë. Nëse është e nevojshme, mund të hidhni disa pika vaj aromatik në pëllëmbën e dorës dhe të masazhoni qafën dhe tempujt.
Mos harroni të lani duart pas përdorimit. Mund të mbahet në errësirë ​​për disa muaj.

.

Dyqani fizik: Rruga Bardhyl 5 Tiran

Shenim:
Shmangni përdorimin e tij ne rast alergjie. Mbajeni larg fëmijëve.Shmangni përdorimin e tij nëse jeni shtatzënë ose ushqeni me gji. Shmangni kontaktin e drejtpërdrejtë me lëkurën, sytë dhe zonat e ndjeshme në përgjithësi.Hiper-reaksionet ndaj salikatit mund të jenë shumë të rrezikshme. Gjithashtu shmangni përdorimin e tepërt nga jashtë, përthithja e tepërt mund të jetë gjithashtu e rrezikshme.

.

.

Antinfiammatorio e antalgico, è ottimo per tutti i dolori muscolari legati a sforzi fisici intensi: lombaggine, stiramento, distorsione, crampi, mal di schiena. Combatte i reumatismi frequenti, la tosse e i parassiti intestinali.

Non contiene: Solventi

Dhimbje shpine – Referenca NAOE60

Gaultheria procumbens (distiluar në një rrymë avulli uji)

error: Content is protected !!